Základní informace o obci Stranný

 
Části obce: Stranný, Břevnice, několik samot a polosamot
 
Nadmořská výška: 430 - 460 m na mořem
 
První písemná zmínka o obci Stranný pochází z roku 1184, o osadě Břevnice z roku 1563.
 
Osadu Stranný roku 1184 postoupil Jiří z Milevska biskupu Jindřichovi, který ji poté prodal klášteru milevskému. Část svých dějin byla valdyčím statkem a ke konci 15. století byla koupena k Tloskovu, k němuž patřila až do roku 1850. V období první republiky byla obec Stranný samostatnou obcí s deseti osadami a více než tisícovkou obyvatel. Za druhé světové války byli obyvatelé v rámci vystěhování Neveklovska vyhání ze svých domovů a zpět se mohli vrátit až po osvobození. Po několika rozdělení v předchozích letech byla obec Sranný v roce 1976 sloučena s obcí Neveklov. Od roku 1992 je opět samostatnou obcí a začíná její rozkvět.
 
Mezi památky Stranného patří památník padlých v 1. světové válce na Provodné a boží muka při silnici na Nový Knín.
 
Dodržuje se zde stále tradice masopustních průvodů, velikonoční pomlázky, pálení čarodějnic a stavění máje. Občané se zde rádi scházejí při každé vhodné příležitosti. Každý rok o prázdninách je zde pořádána velká slavnost u příležitosti výročí obce, srazu rodáků, odhalení pomníku, svěcení praporu, výročí založení Sboru dobrovolných hasičů apod. Že je obec Stranný opravdu kulturní obcí dokazuje to, že v roce 1998 získala v soutěží Vesnice roku Modrou stuhu za společenský život.
 
Od roku 1992 bylo uděláno mnoho práce pro zlepšení života v obci. Byly opraveny všechny komunikace k trvale obydleným domům, zrekonstruována budova obecního úřadu, přistavěna nová zasedací místnost se sociálním zařízení a upraveno okolí obecního úřadu. Netradičně byla upravena i náves a všechna veřejná prostranství včetně osázení zelení. Předsedou Poslanecké sněmovny České republiky byl v prosinci roku 2000 udělen obci znak a prapor, který v červenci následujícího roku slavnostně vysvětil J. M. opat Michael Pojezdný.
 
Již od roku 1891 je v obci činný Sbor dobrovolných hasičů.
Místní lidová knihovna v budově obecního úřadu je často navštěvována čtenáři všech věkových kategorií.
 
Ve Stranném má sídlo  Neveklov a. s. - akciová společnost, která je jedním z největších zemědělských podniků v širokém okolí.
Drobní podnikatelé zatím v obci nejsou.
 
Autobusové spojení z Benešova a Neveklova je v pracovní dny celkem dobré, ale o víkendu bohužel žádné. O prázdninových víkendech je možnost se do obce dopravit i z Prahy autobusem na Novou Živohošť.
 
Obec Stranný se nachází na poloviční cestě mezi Neveklovem a rekreačním střediskem Nová Živohošť. Možnost výletů do okolí je u nás veliká, ať již na Slapskou přehradu, zámky Dobříš, Jemniště či Konopiště nebo i do Prahy. Je zde překrásná krajina nezatížená průmyslem, vhodná k pěším toulkám nebo jízdě na kole. Lesy jsou plné lesních plodin a hub.

 


 

 

Základní údaje

ID obce:   15620 Kraj:   Středočeský kraj
ZUJ:   599379 Okres:   Benešov
Název obce:   Stranný Statut města:   Ne
Standard ISVS, 1. Oficiální název*
Úplný oficiální název povinného subjektu
Osobnosti obce
  Funkce Tituly před Jméno Příjmení Tituly za
Starosta*  
Kontakt*  
Místostarostové:   (po řádcích titul před, jméno, příjmení, titul za)
Standard ISVS, 4. Kontaktní spojení
Kontaktní poštovní adresa, tel., fax, oficiální email, oficiální email pro elektronický podpis (pokud existuje) a pro zaručený elektronický podpis (pokud existuje), jiné možné spojení.
Ulice a číslo popisné*:  
PSČ*:  
Název obce*:  
Telefon1*:  
Telefon2:  
Fax1:  
Datová schránka:  
Podatelna elektronické pošty:  
Podatelna elektronické pošty s elektronickým podpisem:  
WWW elektronická podatelna:  
Oficiální WWW stránka:  
Standard ISVS, 5. Bankovní spojení*
Bankovní spojení pro všechny v úvahu připadající platby od veřejnosti.
Standard ISVS: 6. IČO*
Identifikační číslo organizace (IČO).
Standard ISVS: 7. DIČ
Daňové identifikační číslo (DIČ).
Úřední hodiny:  
Poznámka:  
Statistické údaje
Katastrální výměra*:   Počet částí*:  
Počet obyvatel*:   Počet obyvatel v produktivním věku*:  
Průměrný věk*:  
ZUJ:
599379
ID obce:
15620